Kozina 2005

3.ročník O Kozinův pohár

 Jako již tradičně se závod chodských psů O Kozinův pohár konal na cvičáku ZKO Litomyšl, a to poslední prázdninový víkend, tj. 27.8.2005. Také letos většina závodníků přijela již v pátek a využila možnost odpoledního tréninku. Večer na ně opět čekalo opékání výborné vepřové kýty, posezení s přáteli a pokec nejen o psech. Nocleh byl zajištěn na půdě klubovny nebo ve vlastních stanech. Kdo chtěl, mohl si zajistit ubytování v nedalekém kempu

Druhý den ráno byl slavnostní nástup, při kterém si pak každý ke konci postupně losoval ve své kategorii startovní číslo. Losovalo se pomocí krásných hrníčků s obrázkem chodského psa (resp.feny …..jednalo se o Megy – Xena Bryvilsár). Na dnech hrníčků, které pak zůstaly závodníkovi, bylo startovní číslo. Každá kategorie měla i svůj tvar : A – rovný, B – baňatý, C – obráceně kónický. I letos byl rozhodčím pan Kmínek, figuroval Martin.

Po rozlosování odešli ti z kategorie B, kteří si vybrali stopu, na louku na jejich našlápnutí a po 15ti min. i vypracování. Po sjednané době tak, aby po návratu rozhodčího mohla jít na hodinovou vlastní stopu kategorie C, šli si závodníci šlápnout svou stopu na nedaleké pole s nízkým porostem vojtěšky. Stopa v kategorii B byla velmi vyrovnaná (49, 47, 46). Naopak u kategorie C byl letos velký bodový rozptyl (100, 93, 89, 88, 83, 16).

Po ukončení stop a malé přestávce se šlo na poslušnost. Jako první opět nastoupila kategorie B, následovala kategorie C a nakonec kategorie A, která po individuální poslušnosti pokračovala poslušností skupinovou a speciálními cviky, kde všichni obstáli na plný počet . Poslušnost byla nejvyrovnanější disciplínou. V kategorii A, které se běžně účastní psi bez složení jakékoli zkoušky, se bodové ohodnocení moc nelišilo (44, 44, 41, 40, 33). V kategorii B (97, 95, 94, 85, 79) i v kategorii C (96, 95, 94, 89, 88, 84) by všichni psi složili zkoušku poslušnosti (kdyby samostatně existovala ;o) ).

Jako poslední následovala po krátké přestávce divácky nejzajímavější disciplína, a to obrana. Opět první nastoupili psi z kategorie B, kteří neměli stopy, a hned po nich následovala kategorie C. Razance chodského psa při obranách není tak výrazná, jako u “služebních“ plemen, ale jeho chuť je veliká. Projevuje se to tím, že rukáv většinou nedrží naplno, zato se ho drží jako klíště. Ale bohužel to držení „napůl“ je vidět na bodovém ohodnocení, i když celkově nebylo špatné. V kategorii B se obran zúčastnili dva psi (48, 46), v kategorii C jich bylo šest (88, 86, 79, 74, 73, 0)

Letošní ročník byl navíc korunován mezi majiteli choďáčků již samozřejmou solidárností. V kategorii B soutěžila se svým psem Dagem i Terezka Surovčíková, které se při cestě zpět z pachových prací zranil rozříznutím packy její pes. Marek Ostrčilík měl s sebou celou svou smečku a po kraťoulinkém secvičení bylo rozhodnuto….Terezka bude pokračovat v závodech v kategorii A se psem Willi.

Po 16 hod. bylo vyhlášení výsledků závodu.

Kategorie A:
1.místo…Jiří Havelka – Arka z Brdského zálesí – 94 bodů
2.místo…Lenka Fejerová – Bela Prima Dája – 94 bodů
3.místo…Kateřina Mohapelová – Cairo Aglobern – 91 bodů
4.místo…Tereza Surovčíková – Willi Prima Nova – 90 bodů
5.místo…Soňa Jáchymová – Armando od Hradecké královny – 83 bodů

Kategorie B:
1.místo…Šárka Skřivanová – Garny Cidabro – 146 bodů
2.místo…Lucie Majerová – Gar z Dašického zátiší – 143 bodů
3.místo…Iva Jašíčková – Drago Gold Nova – 141 bodů
4.místo…Dobroslav Bortlík – Kiara Prima Nova – 131 bodů
5.místo…Andrea Kolaříková – Brek Valaimdar – 125 bodů

Kategorie C:
1.místo…Dana Řeháková – Annie Velká Ledhuje – 273 bodů
2.místo…Jana Maierová – Warak Bryvilsár – 272 bodů
3.místo…Kateřina Mohapelová – Carnerro Lukato Gold – 268 bodů
4.místo…Marie Křížová – Xena Bryvilsár – 250 bodů
5.místo…Milan Kolařík – Jori Prima Nova – 240 bodů
6.místo…Marek Ostrčilík – Dendy Stamo-Bud – 112 bodů

Putovní pohár letos vyhrála Dana Řeháková s fenkou Annie Velká Ledhuje.

Katka, srpen 2005