Jarní Zbraslav 2005

Opět po roce, i když já po dvou, jsme se již tradičně ve vysokém počtu setkali ve výcvikovém areálu MSKS ve Zbraslavi u Brna. Kromě stálých účastníku se letošní víkendové akce zúčastnilo i nemálo nových majitelů našeho národního plemene, chodského psa. Mnoho jich nedočkavě přijelo již ve středu 27.4.05, ostatní přijížděli během dopoledne následujícího dne.

Ve čtvrtek po obědě jsme byli seznámeni s náplní víkendu a rozděleni do čtyř skupin k jednotlivým výcvikářům. Odpoledne jsme začali obranami. Nejdříve na plac nastopili nováčci a začátečníci po skupinách do kruhovek. Poté jednotlivě zkušenější k pilování nedostatků. Po večeři, kdo měl zájem, se mohl něco dovědět o terorii stopování a druhý den ráno, vlastně i v sobotu, si to v praxi vyzkoušet. V sedm hodin ráno byly odjezdy na stopy. Po návratu se během dopoledne oprašovala po oba dny poslušnost. A opět tradičně navečer byla obrana. V pátek odpoledne byla neplánovaná akce. Kdo měl zájem a chuť, mohl se zúčastnit nájezdu do cca 20 km vzdálené obce do vyhlášené cukrárny na zmrzlinový pohár/y. A také to bylo při obranách ze začátku na některých trošinku znát. Viď Máro? ;o) Protože jsem z minula věděla, co to obnáší, raději jsem třídila fotky (viz.níže).

Sobotní poobědí bylo pro naše pesany i pro mnohé z nás přínosem v tom, že byla uskutečněna naplánovaná a očekávaná „přednáška“ o spávném předvádění psa na výstavě, svodu či bonitaci, jak se má pes, ale i páníček, na to připravovat. Také bylo názorně předvedeno, jak psa předvést v pohybu i v klidu, jak se správně ukazují zuby. Co má mít na sobě pes a co páníček. Kdo chtěl, mohl se psem i podstoupit zkušební měřenía ukazování zubů. Po ukončení se šlo do lesa na sběr a přípravu dříví, abychom se večer mohli sejít u táboráku při pálení čarodějnic. Ale ještě před večeří byla obrana, kterou také byla v neděli dopoledne zakončena letošní víkendová akce s chodským psem.

Letos prvně, a doufám, že ne naposled při choďáckých akcích, měl jeden z účastníků s sebou notebook, který byl málem zavařen neustálým stahováním a tříděním fotek z jarní Zbraslavi. Bohužel se nepodařilo na místě jejich přepálení, takže fotodokumentace bude trošku opožděna. Zato bude z čeho vybírat…..nafotila se čtyři CD.

Na závěr bych chtěla poděkovat orgánizátorům a výcvikářům za krásný prodloužený Víkend s chodským psem.

Katka, květen 2005