Jak naučit psa ukazovat zuby

Abychom mohli svého psího miláčka předvádět na svodu, bonitaci či výstavách, je velmi důležité naučit psa ukazovat zuby. Bez toho nebude pes posouzen, a přestože jinak může být perfektní, bude vykázán z kruhu. Ale nejedná se jen o výstavy. Podívat se psovi “na zuby” by mělo být automatické i v běžném životě. Stejně jako nás, i psy mohou trápit zuby, může si do tlamy něco vrazit, může jej štípnout vosa, může něco vdechnout, může …….

Nejlepší je zvykat pejska už odmala na jakékoli dotyky, ale není problém naučit i staršího psa ukazovat zuby. Většina psů se to naučí velmi rychle, ale je třeba to nepodceňovat nebo nezanedbat. Není hezký pohled na páníčka a vzpínajícího se psa.

Jak tedy na to v několika krocích:

– psa si posadíme tak, aby seděl zády k nám opřen o naše mírně rozkročené nohy, které ho budou přidržovat z boku, a mírným podřepem i naše kolena zezadu….tím mu zamezíme v couvání. V této poloze na psa mluvíme, chválíme a hladíme na hrudníku, krku a hlavě.

– začneme tím, že se psovi podíváme na “zoubky” za stálého chválení s přidáním povelu např. “zuby” nebo “ukaž” tak, že jednou rukou uchopíme horní čelist, druhou spodní čelist psa a mírně poodkryjeme zuby. Čelisti jsou zavřené. Po zdárném, ze začátku jen kratičkém několikavteřinovém, ukázání mu ihned dáme předem připravenou odměnu…..pamlsek.
To celé min.2-3x opakujeme třeba 3x denně (např. než jdeme na procházku).

– až pes bez problémů bude ukazovat skus při plném odkrytí pysků, přejdeme na ukazování zubů při otevřené tlamě. Učení je stejným postupem, jen psi to mívají méně rádi a může to trvat déle.

– nakonec obě “procedury” ukazování zubů spojíme. Nezapomínáme pochválit a odměnit po ukázání zubů.

– když už vše perfektně zvládáme, poprosíme někoho ze známých, aby dělal rozhodčího. Toto je také velmi důležité, abychom se přesvědčili, jak bude pes reagovat na cizí osobu, která mu může i sáhnout do tlamy. I toto je nutné natrénovat
Je velmi smutné a nemilé, když víme, že pes doma ukazovat zuby umí, ale třeba ze strachu (jiné prostředí, cizí lidé, mnoho psů ap.) bude v kruhu v lepším případě ucukávat, v horším případě vrčet nebo napadat. Bohužel to nejsou ojedinělé případy.

Nezapomeňme také čas od času se psovi podívat na “zoubky”….jednak tím stále trénujeme, jednak sami kontrolujeme stav a zdraví zubů (zubní kámen, těleso mezi zuby ap.).

Přeji všem majitelům choďáků pohodového psíka a úspěchy nejen na výstavách.

Katka, duben 2006