Bak do třetice

21.6.1997 – 21.5.2007

Toto povídání nebude moc optimistické, ale začneme z té lepší stránky….koncem dubna 06 obdržel Bak na MV v Praze titul Nejlepší veterán a v květnu na Klubové výstavě v Železnici ohodnocení Výborný 1. Bohužel v tomto období nastaly Bakovi zdravotní problémy. Na přelomu dubna/května jsem si všimla, že začal trochu víc pít a víc močit. Ze začátku jsem tomu nepřikládala žádnou váhu, neboť jsem myslela, že to má souvislost s prudším oteplením v tomto období. Přesto jsem vzala Baka k vetovi, který po kontrole moče lakmusovým papírkem konstatoval, že jí má víc zásaditou a doporučil podávat vitamín C. Kdyby to nepřestalo, tak jít na sono. Protože to bylo stále stejné, tak jsme šli a dověděli se, že má údajně mírně zvětšenou prostatu, ještě něco, co, to už si nepamatuji, a dostal nějaké hormony. Po dobrání jsme měli přijít na kontrolu. K té již nedošlo, neb události nabraly zcela jiný směr.

Mezi tím nastal červen 2006 a byla tu MV Brno, na kterou byl Bak přihlášen. V té době vypadal moc krásně, byl v srsti, byl v pohodě. Také se krásně předvedl, vyhrál Veterány, mezi ním a Darrim se rozhodovalo o BOBa (vyhrál ten mladší =o) ) a mezi Veterány skončil na krásném 4.-6.místě. A to byla jeho poslední výstava. Nesmím ale zapomenout, že v říjnu 2006 Bak obdržel jako první chodský pes titul Český veterán šampion.

Týden po výstavě jej Ron napadl kvůli falešně hárající Sendyně. Akce trvala ani ne 5 sekund, ale přestože se i šité rány hojily velice rychle, následky bylo vidět dlouho …… oholená místa vůbec nezarůstala. Kromě toho se množství vypité vody a množství moče neustále zvyšovalo, až na konečných 10 lt za den. Přes mnohá vyšetření, testy, sona a RTG , které i opakovaně vycházely v normě, přes vyloučení mnoha diagnoz se nakonec došlo k závěru, že Bak má nefrogenní diabetes insipidus, nebo-li žíznivku. Přes jeho zdravotní problémy, přes velké množství vypité i vyloučené tekutiny, a tím velkou zátěž na organizmus, byl Bakulka do posledního dne stále psem se zájmem o okolí, o papání, o fenečky.

Byl to miláček.

S nemocí bojoval něco přes rok.

Při pitvě se zjistilo, že se jednalo o oboustrannou rakovinu nadledvinek.

Katka, srpen 2007