Jak naučit psa ukazovat zuby

Abychom mohli svého psího miláčka předvádět na svodu, bonitaci či výstavách, je velmi důležité naučit psa ukazovat zuby. Bez toho nebude pes posouzen, a přestože jinak může být perfektní, bude vykázán z kruhu.
Nejlepší je zvykat pejska už odmala na jakékoli dotyky, ale není problém naučit i staršího psa ukazovat zuby. Většina psů se to naučí velmi rychle, ale je třeba to nepodceňovat nebo nezanedbat. Není hezký pohled na páníčka a vzpínajícího se psa.

Jak tedy na to v několika krocích:

– psa si posadíme tak, aby seděl zády k nám opřen o naše mírně rozkročené nohy, které ho budou přidržovat z boku, a mírným podřepem i naše kolena zezadu….tím mu zamezíme v couvání. V této poloze na psa mluvíme, chválíme a hladíme na hrudníku, krku a hlavě.

– začneme tím, že se psovi podíváme na „zoubky“ za stálého chválení s přidáním povelu např. „zuby“ nebo „ukaž“ tak, že jednou rukou uchopíme horní čelist, druhou spodní čelist psa a mírně poodkryjeme zuby. Čelisti jsou zavřené. Po zdárném, ze začátku jen kratičkém několikavteřinovém, ukázání mu ihned dáme předem připravenou odměnu…..pamlsek.
To celé min.2-3x opakujeme třeba 3x denně (např. než jdeme na procházku).

– až pes bez problémů bude ukazovat skus při plném odkrytí pysků, přejdeme na ukazování zubů při otevřené tlamě. Učení je stejným postupem, jen psi to mívají méně rádi a může to trvat déle.

– nakonec obě „procedury“ ukazování zubů spojíme. Nezapomínáme pochválit a odměnit po ukázání zubů.

– když už vše perfektně zvládáme, poprosíme někoho ze známých, aby dělal rozhodčího. Toto je také velmi důležité, abychom se přesvědčili, jak bude pes reagovat na cizí osobu, která mu může i sáhnout do tlamy. I toto je nutné natrénovat
Je velmi smutné a nemilé, když víme, že pes doma ukazovat zuby umí, ale třeba ze strachu (jiné prostředí, cizí lidé, mnoho psů ap.) bude v kruhu v lepším případě ucukávat, v horším případě vrčet nebo napadat. Bohužel to nejsou ojedinělé případy.

Nezapomeňme také čas od času se psovi podívat na „zoubky“….jednak tím stále trénujeme, jednak sami kontrolujeme stav a zdraví zubů (zubní kámen, těleso mezi zuby ap.).

Přeji všem majitelům choďáků pohodového psíka a úspěchy nejen na výstavách.

Katka, duben 2006